BEYKOZ SANTRAL HALI KOLTUK YIKAMA | 0533 094 40 37

Halı Yıkama ve Sağlığımız İçin Önemi

Değerli Beykoz Halı Yıkama Müşterilerimiz

İnternette merak edilen sorulardan biri olan halı yıkama ve sağlığımız için önemi hakkında bir makale yazmaya karar verdik. Halılar ne kadar sürede kirlenir, kirlenen halılar ne olur ve zamanla temizlenmeyen halılar sağlığımız için nasıl tehdit oluşturur gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Temizliğin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Hem bedensel ve kişisel temizliğimiz hem ev ve eşyalarımızın temizliği hem de çevre temizliği sağlığımız üzerinde direkt olarak etkili olan en önemli hususların başında gelir. Hatta kirli bir vücut kirli ve mikroplu eşyalar içinde yaşayan bir insanın tüm hastalıklara davetiye çıkardığı bir gerçektir. Vücut temizliği ve elbiselerimizin temizliği sağlığımızın yanında insanlarla ilişkilerimizi de etkileyen bir husus olduğu için çok ehemmiyetli bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuçta hiç kimse kötü kokan ya da kirli elbiseler ile dolaşan biri ile konuşmak istemez. Peki sadece kişisel temizlik yapıldığında her şey bitmiş oluyor mu? Tabii ki hayır. Kişisel temizliğimizin yanında kullandığımız eşyaların temizliği de sağlığımız için çok önemlidir. Kirli eşyalar sağlığımız için tehdit oluşturmaya devam edecektir.

Bazı eşyalarımızı nadiren kullanırken bazılarını çok sık kullanırız. Hatta öyle eşyalarımız vardır ki her anımız onlarla geçer. Halılar, kanepeler, mutfak eşyalarımız, yatağımız yorganımız gibi eşyalarla her an içiçe yaşadığımız için bunların temizliğine çok ehemmiyet verilmelidir. İşte bu eşyalarımızdan biri olan halılarımızın temizliği bu yazımızın konusu olduğu için diğerlerini başka yazılarımıza bırakıp halı yıkama ve temizliği ile devam edelim.

Beykoz halı yıkama müşterilerimizin merak ettiği bir konu olan halı yıkama ve sağlığımız konusunda devam edelim yazımıza. Halılar günümüzün çoğunu üzerinde geçirdiğimiz için çok sık kirlenir. Vücudumuzun atıkları olan saçlar, ölmüş ve dökülmüş deri parçaları hücrelerimiz ıslak ayağımızdan bulaşan kirler ve bunun yanında günlük kullanımdan kaynaklanan kir ve lekelere maruz kalır. Yemek döküntülerinden içecek lekelerine, çocuklarımızın boyalarına kadar bir çok konuda kir ve lekeye maruz kalan halılar zamanla ev akarları dediğimiz ve halının tüy diplerine yuvalanan ve oralarda üreyen mikrop ve bakterilerle dolar. Biz bunları gözümüzle göremediğimiz için halının ne kadar kirlenmiş ve sağlığımız için ne kadar tehdit olduğunu göremeyiz ve bilemeyiz.

Yılda en az bir defa hatta kullanım durumuna ve yoğunluğuna göre iki defa yıkanması gereken halıların temizliği için iki farklı yol izlenebilir. Birinci yol pek tavsiye edilmese de gerek evde yapılan halı yıkama işlemidir. Bu yöntemin neden tavsiye edilmediğini izah etmeye çalışalım. Evde ya da bahçede yıkanan halılar tam olarak temizlenmez. Sebebine gelince bu temizlik işlemi kas gücü ile yapıldığı ve yorucu olduğu için halının tam olarak fırçalanması sağlanamaz. Halı hav arası denilen tüy diplerine kadar nüfuz edilmeyen bir fırçalama işlemi sonrası halı tam olarak temizlenmeyecek hatta tüy diplerine daha çok kir birikmesine sebep olacaktır. Ayrıca evde kullanılan deterjanlar da bu işlem için pek uygun sayılmaz. Kuruma aşamasında balkona ya da bahçeye asılan halılar kuruma sürecinde hem toza hem de diğer kirlere maruz kalacağı için yine tam anlamı ile bir temizlik mümkün olmamaktadır.

Beykoz halı yıkama da ikinci işlem ise halıları tecrübeli bir beykoz halı yıkama firmasına teslim etmektir. Çünkü halı yıkama firmasında halılar güçlü fırçalama işlemine sahip makinalarda halının kirine ve leke durumuna göre farklı sürede ve şekillerde yıkanacağı için halılarda tam bir temizlik söz konusu olacaktır. Hem çalışan personelin halı yıkama konusundaki tecrübesi hem evde sahip olunmayan makina ve ekipman desteği ile yıkanan halılar özel olarak halı yıkama işlemi için üretilen halı şampuanları ile yıkanmaktadır. Bu şampuanlar halı içerisinde yer alan akar ve mikropları dezenfekte edecek şekilde üretilmiş olduğu için halı içinde yer alan mikropları tam olarak temizler ve yok eder. Aynı zamanda güçlü bir gelberi işlemi ve tazyikli su ile yapılan durulama işlemi de halının kirlerden arınıp tertemiz olmasını sağlar.

Güzel ilçemiz Beykoz da yıllarca hizmet vermiş bir firma olarak halı yıkama konusunda tecrübeli olduğumuzu bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Halılarınız kirlendiği zaman kendinizi yormayın hemen bizi arayın. Gelip evinizden alıp tertemiz yıkayıp tekrar evinize teslim edelim. Beykoz Santral Halı Yıkama olarak her zaman hizmetinizde olduğumuzu bilmenizi isteriz. Başka bir yazımızda görüşünceye dek sağlıklı ve esen kalın.
 

Bize Ulaşın


Copyright © 2019 | Beykoz Santral Halı & Koltuk Yıkama | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım : Halı Yıkama Web Sitesi Tasarımı